CHANGI
CHANGI MICRO Dark Grey Diffused Round 20W 3K CH 18901-20W
₹11800
₹8260
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The CHANGI MICRO ceiling fixture offers 20W of crisp 3000K Warm White light at 1050 Lm lumens with a 120° dispersion in Dark Grey finish. Dimensions: Ø300×50mm. IP65 rated Aluminium construction suits balconies, terraces, building facades, and outdoor walkways.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1050 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Toshiba |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø300×50mm |
| Specification | Aluminium body, volumetric diffused output, CRI≥80 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Hospitals |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Bathroom, Common Room – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – Hospitals: Waiting Area, Reception, Common Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories