CHANGI
CHANGI OPTOS WH COB Round with Champagne Reflector 12W 3K CH RM81-12W
₹6136
₹4295
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI OPTOS 12W WH: CRI≥80, 3000K Warm White, 24° beam. Energy-efficient LED delivers φ85×108mm form factor with φ75mm aperture. Champagne reflector with tunable white. 30° tilt and 355° rotation. Excellent for residential, workspace, and retail applications.
Specification
| Type | Round with Champagne Reflector |
| Wattage/Power | 12W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 30° Tilt, 355° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ75mm |
| Lumens | 896 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ85×108mm |
| Specification | CRI≥80, IP20, Beam: 24°, Flux: 896 Lm, Material: Aluminium, LED: Cree |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories