Description
Precision meets aesthetics with the CHANGI PLUS 22W in WH. Uniform 3000K Warm White output through a 50° beam enhances any interior. Dimensions φ103×70mm, cut-out φ95mm. IP44 water-dust resistant for indoor and semi-outdoor use. Recommended for living rooms, hospitality venues, and workspace lighting.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 22W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ95mm |
| Lumens | 2500 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | LumiLeds |
| IP rating | IP44 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ103×70mm |
| Specification | CRI≥90, IP44, Beam: 50°, Flux: 2500 Lm, Material: Aluminium, LED: LumiLeds |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Hospitals |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Bathroom, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Waiting Area – RETAIL: Watch Store, Hyper Market – Hospitals: Waiting Area, Diagnosis |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories