GEN by CHANGI
GEN by CHANGI MARBUL WH SMD Round 7W 3K CH 8413-7W
₹1357
₹950
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade your lighting with the MARBUL 7W in premium White finish. This recessed-mount luminaire produces 3000K Warm White light at 100° beam angle for optimal visual comfort. Form factor: D90×H53mm, cut-out: 80mm. Well-suited for residential, hospitality, and retail interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 80mm |
| Lumens | 340-390 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D90×H53mm |
| Specification | Aluminium housing, CRI≥80, 100° beam, 340-390 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Hospitals |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Study Room, Dining room – Workspace: Corporate Office, Private Cabin, Conference Room – Hospitals: Waiting Area, Reception, Conference Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories