GEN by CHANGI
GEN by CHANGI VEEN Square WH COB Square 7W 3K CH 9324-S-7W
₹1534
₹1074
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
GEN by CHANGI VEEN Square 7W provides high-quality 3000K Warm White lighting in a sleek White housing. The 38° beam angle ensures even light distribution for both task and accent applications. Compact 50×50×H80mm form factor. A versatile fixture for contemporary interior schemes.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 700 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 50×50×H80mm |
| Specification | Aluminium housing, CRI≥80, 38° beam, 700 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance, Study Room – Workspace: Reception, Corporate Office, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories