Description
The LAFIT Pasture 3W recessed-mount downlight pairs a White body with 6500K Daylight CCT output and a 24° beam spread. Sized at Ø64.5mm x 38mm Cut-out: 55mm. Tiltable head allows precise beam direction. A polished pick for offices, boutique stores, and premium home interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 6.5K |
| Cut Hole size | 55 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø64.5mm x 38mm |
| Specification | Wattage: 3W | Dim: Ø64.5mm x 38mm | Cut: 55mm | CRI: Ra>80 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Bridgelux Chip | MOQ: 100 |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office, Private Cabin – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories