LAFIT
LAFIT Prism WH COB Round with White Reflector 12W TW (3000K-6500K) LFDL1207R
₹4484
₹2690
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Experience refined ceiling illumination with the LAFIT Prism 12W downlight. This White fixture casts Tunable White (3000K-6500K) light through a 120° beam, with dimensions of Ø83mm x 37mm Cut-out: 75mm. Smart Prismatic Diffuser, RF Tunable compatible. Suited for living rooms, hospitality spaces, and upscale retail outlets.
Specification
| Type | Round with White Reflector |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Prismatic Diffuser, RF Tunable |
| Light Color | TW (3000K-6500K) |
| Cut Hole size | 75 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø83mm x 37mm |
| Specification | Wattage: 12W | Dim: Ø83mm x 37mm | Cut: 75mm | CRI: Ra>80 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Epistar | MOQ: 24 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Hyper Market, Watch Store |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories