Description
PASOLITE PHONIX PADO 14 8W Downlight combines style with functionality. Recessed design in White finish delivers 3000K Warm White illumination with 820 lm lumens at 15°, 24°, 36°, 50°. Interchangeable Beam Angle Lenses. Size: Dφ65 / H61 / Cφ58. Recommended for hospitality and restaurant settings.
Specification
| Type | Round with Gun Black Inner |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 15°, 24°, 36°, 50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Interchangeable Beam Angle Lenses |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 58mm |
| Lumens | 820 lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | CREE |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Dφ65 / H61 / Cφ58 |
| Specification | COB | 15°, 24°, 36°, 50° | 820 lm | Aluminum Housing |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Hyper Market |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories