Description
CHANGI GLOBAL redefines architectural downlighting with ultra-slim profile and 360° rotational capability. Suitable as both a functional downlight and an accent wall washer, it provides unmatched design flexibility. Four colour temperature options including Tunable White enable dynamic lighting environments.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 10W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 25° Tilt, 360° Rotation, Wall Washer |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ55mm |
| Lumens | 572 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree | Toyonia |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ60mm×78mm |
| Specification | LED: Cree/Toyonia; CRI ≥90; IP20; Beam 36°; Standard; Aperture 23mm; Material: Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories