Description
CHANGI GRAZE 25W WH: CRI≥90, 3000K Warm White, 38° beam. Energy-efficient LED delivers φ118×100mm form factor with φ105mm aperture. Advanced aluminium reflector for improved efficacy and uniform distribution. Excellent for residential, workspace, and retail applications.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 25W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 30° Tilt |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ105mm |
| Lumens | 3250 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ118×100mm |
| Specification | CRI≥90, IP20, Beam: 38°, Flux: 3250 Lm, Material: Aluminium, LED: Seoul Semiconductor |
| Industry | Workspace, RETAIL, Institutions |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Co-working space, Reception – RETAIL: Watch Store, Hyper Market, Art Galleries – Institutions: Schools, Colleges |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories