CHANGI
CHANGI LEDO Pearl White COB Round 6W 3K CH 2504-6W-E
₹2242
₹1569
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The LEDO recessed downlight series offers exceptional versatility with five body colour options and tunable white capability. Seoul Semiconductor LED with CRI ≥90 renders spaces with accurate, vibrant colours. Two frame variants — E and H — provide different aesthetic ceiling profiles.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 6W |
| Body Color | Pearl White |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ35mm |
| Lumens | 501 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ45mm×55mm |
| Specification | LED: Seoul Semiconductor; CRI ≥90; IP20; Beam 36°; Frame: E; Material: Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Reception, Corporate Office, Private Cabin – Restaurants: Reception, Lounge Area, Private rooms |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories