CHANGI
CHANGI MAXI-R WH COB Round 50W 3K CH RPDM-155-50W
₹9794
₹6856
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Modern, energy-efficient, and elegant — the CHANGI MAXI-R 50W recessed light delivers 3000K Warm White output with a 45° spread. 3K finish complements any interior scheme. Dimensions: φ170×H135mm, cut-out: φ155mm. Features: 40°/360° Rotation. Excellent for RETAIL.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 50W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 45° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 40°/360° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ155mm |
| Lumens | 3570/3923 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Samsung |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ170×H135mm |
| Specification | 50W, 45° Beam, CRI≥80, IP20, Samsung LED, CRI≥80, Aluminium 6063 |
| Industry | RETAIL, Workspace, Public Spaces |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – Public Spaces: Airport, Market Streets |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories