CHANGI
CHANGI SCANDIA Pole Dark Grey LED SMD Classic Lantern Post-Top Pole 36W 3K CH 16304-2930-36W
₹69915
₹48941
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Illuminate exteriors with the CHANGI SCANDIA Pole 36W pole fixture, finished in elegant Dark Grey. Its 155° beam delivers 3000K Warm White glow while IP65 rating resists weather. Flux 3460 Lm. Dimensions: H2930×D420mm. Best suited for public pathways, residential driveways, and municipal landscape lighting.
Specification
| Type | Classic Lantern Post-Top Pole |
| Wattage/Power | 36W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 155° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | High-Power Pole Illuminator |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 3460 Lm |
| Mounting Options | Pole |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | H2930×D420mm |
| Specification | 36W LED, CRI≥80, Aluminium body, Classic lantern pole, High flux 3460Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Entrance, Porch – Public Spaces: Pathways, Public Parks, Monuments |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories