Description
The CHANGI STEAM 7W recessed COB downlight projects Tunable 3000K Warm White to 4000K Natural White light at 560 Lm lumens through a 36° optic. Dimensions: Ø62×58mm. WH finish, IP65 rated, Aluminium construction. Ideal for living rooms, hotel corridors, and retail accent zones.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable White |
| Light Color | 3K/4K |
| Cut Hole size | Ø55mm |
| Lumens | 560 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø62×58mm |
| Specification | Aluminium body, COB LED, Tunable White (3000K-4000K), CRI≥90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Kitchenroom, Bathroom – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories