GEN by CHANGI
GEN by CHANGI MOON WH SMD Round 8W 3K CH 2101-R-8W
₹1003
₹702
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
GEN by CHANGI MOON 8W recessed round luminaire. White body housing delivers 3000K Warm White illumination at 120° beam angle for balanced lighting coverage. Dimensions: D90×H32mm, cut-out: 60-70mm. Ideal for modern residential and commercial interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 60-70mm |
| Lumens | 640 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Sanan |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D90×H32mm |
| Specification | Aluminium housing, CRI≥80, 120° beam, 640 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories