GEN by CHANGI
GEN by CHANGI SHERRY Square WH SMD Square 8W 3K CH 666-8W
₹1062
₹743
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate your ceiling with the SHERRY Square CH 666-8W recessed light in elegant White. Features 3000K Warm White output and 100° beam spread for comfortable ambient illumination. Dimensions: 104×104×H50mm, cut-out: 90×90mm. Suited for homes, workspaces, and retail environments.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 90×90mm |
| Lumens | 720 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Edison |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 104×104×H50mm |
| Specification | Aluminium housing, CRI≥80, 100° beam, 720 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Hyper Market, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories