Description
Illuminate any space crisply with the LAFIT Zain 10W downlight in White. Producing 4000K Natural White light at a 50° beam, it measures Ø86mm x 33mm Cut-out: 75mm. Recommended for hotels, art galleries, designer residences, and flagship retail floors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 10W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 75 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø86mm x 33mm |
| Specification | Wattage: 10W | Dim: Ø86mm x 33mm | Cut: 75mm | CRI: Ra>90 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Bridgelux Chip | MOQ: 24 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Hyper Market, Watch Store |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories