Neptune Lights
Neptune Lights QUICK TRIMLESS 7W WH COB Round with White Inner 7W 3K QUICK TRIMLESS (AIR-012)
1
Description
The QUICK TRIMLESS 7W 7W LED by Neptune Lights combines aesthetic appeal with performance. White with White inner body delivers 3000K Warm White light at 45° beam. COB trimless downlight. Front openable. Ra>92+. Cut: Ø75mm. 700LM±5%. D115xH42mm. An excellent choice for contemporary design.
Specification
| Type | Round with White Inner |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 45° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Front Openable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 700LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D115xH42mm |
| Specification | 7W COB Trimless, 45°, Ra>92+, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories