Description
Premium GEN BEETEL 12W recessed Downlight delivering 3000K Warm White through a 24° beam. Rectangle housing in Black. Compact 26×21×240mm form factor with 15×236mm cut-out size. Suited for retail showcases and architectural accent lighting.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 12W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 15×236mm |
| Lumens | 636 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 26×21×240mm |
| Specification | 12W, 636Lm, CRI≥90, 24°, IP20 |
| Industry | RETAIL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, KIOS Outlet – Workspace: Reception, Corporate Office – Restaurants: Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories