GEN
GEN BOSCA V.3 TRIMLESS BK COB Round with White Reflector 7W 3K CH 2550-T-7W
₹1534
₹1074
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Architectural GEN BOSCA V.3 TRIMLESS 7W Downlight in Black with Round with White Reflector construction. Provides 3000K Warm White at precise 40° beam angle. Install dimensions: φ115×42mm, cut-out: φ65mm. Designed for premium residences, boutique retail and fine dining.
Specification
| Type | Round with White Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 40° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ65mm |
| Lumens | 677 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | BridgeLux / Toyonia |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ115×42mm |
| Specification | 7W, 677Lm, CRI≥90, 40°, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories