GEN
GEN BOSCA V.3 WH COB Round with Rose Gold Reflector 12W 6K CH 2550-12W
₹1652
₹1156
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade your space with the GEN BOSCA V.3 12W — a recessed Downlight with Round with Rose Gold Reflector and White body. Radiates 6500K Daylight at 60° beam spread. Size: φ82×47mm, cut-out: φ75mm. Recommended for upscale residences, hospitality and high-end retail.
Specification
| Type | Round with Rose Gold Reflector |
| Wattage/Power | 12W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Cut Hole size | φ75mm |
| Lumens | 1200 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | BridgeLux / Toyonia |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ82×47mm |
| Specification | 12W, 1200Lm, CRI≥90, 60°, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories