GEN
GEN EXTRO TRIM WH COB Round with White Reflector 7W 3K CH 2102-7W
₹1534
₹1074
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The GEN EXTRO TRIM 7W Downlight features a sleek Round with White Reflector in White. 3000K Warm White illumination at 24° beam angle suits accent and architectural lighting. Profile: φ64×73mm, ceiling opening: φ55mm. Perfect for premium residential lounges, boutique retail and upscale dining.
Specification
| Type | Round with White Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ55mm |
| Lumens | 483 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Toyonia |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ64×73mm |
| Specification | 7W, 483Lm, CRI≥80, 24°, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Reception, Private Cabin – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories