Description
Premium GEN MAX 3W recessed Downlight delivering 3000K Warm White through a 24° beam. Round housing in White. Compact φ70×39mm form factor with φ60mm cut-out size. Suited for retail galleries, contemporary workspaces and upscale dining.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 3W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ60mm |
| Lumens | 219 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Toyonia |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ70×39mm |
| Specification | 3W, 219Lm, CRI≥90, 24°, IP20 |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Hyper Market – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories