Description
Reliable ambient lighting with the LAFIT Beat 8W downlight. White housing, 120° beam, 6500K Daylight output. Slim Ø110mm x 30mm profile fits a 80mm cut-out, IP20 rated for indoor use.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Body Color | White |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 60K |
| Cut Hole size | 80mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø110mm x 30mm |
| Specification | CRI Ra >80, 120° beam |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Hospitals, Institutions |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – Hospitals: Waiting Area, Reception, Common Room – Institutions: Schools, Colleges |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories