MASCON
MASCON ML-C196A 20W WH COB Round with Matt White Reflector 20W CCT TUNABLE ML-C196A
₹1484
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform your ceiling with the MASCON ML-C196A 20W recessed downlight, featuring an architect-preferred Matt White Reflector that complements the White body. Delivers crisp 4000K Natural White output at 24° beam, with dimensions D100×H95mm and 85mm cut-out. A refined choice for corporate offices, luxury residences, and art galleries.
Specification
| Type | Round with Matt White Reflector |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | CCT TUNABLE |
| Cut Hole size | 85mm |
| Lumens | 1800lm |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D100×H95mm |
| Specification | 20W | 220-240V | 24° Beam | IP20 | 1800lm | D100×H95mm | Cut: 85mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories