Neptune Air
Neptune Air WH Smart Lighting Round 7W TW&D AIR001
₹2195
₹1317
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Air AIR001 7W smart downlight with Tunable White & Dimmable technology. White body finish delivers 38° beam angle illumination. Dimensions: D75×H55mm, cut-out: 60mm. Voice control and app-enabled for intelligent home automation.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable White & Dimmable |
| Light Color | TW&D |
| Cut Hole size | 60mm |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | NO |
| Power | 7W |
| Warranty | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D75×H55mm |
| Specification | Smart home solution/Health eye care/Intelligent control/Safety Voltage |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories