Neptune Lights
Neptune Lights AIR 004 (SHEEN) BK COB Round 8W 3K AIR 004
₹3021
₹1812
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Neptune Lights AIR 004 (SHEEN) delivers 8W of premium recessed lighting in Black. Featuring 38° beam angle and 3000K Warm White output at 720LM±5% with CRI >90. Dimensions: D71xH63mm. Cut-out: ø63mm. Features: Neptune Air Smart, App Control, Tunable White, Dimmable. Product type: Recessed. Designed for modern homes, boutique stores, and architectural lighting projects.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Neptune Air Smart, App Control, Tunable White 2700K-6500K, Dimmable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø63mm |
| Lumens | 720LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D71xH63mm |
| Specification | CRI>90, 8W, 720LM±5%, Beam 38°, Neptune Air |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories