Neptune Lights
Neptune Lights AIR 009 (REGAL) WH COB Round 8W 3K AIR 009
₹2773
₹1664
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights AIR 009 (REGAL) 8W recessed downlight combines sleek design with high performance. 3000K Warm White output through 24° beam in White, delivering 760LM±5%. Dimensions: D66xH52mm. Cut-out: ø60mm. Features: Neptune Air Smart, App Control, Tunable White, Dimmable. Product type: Recessed. Great for hospitality venues, restaurants, and contemporary offices.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Neptune Air Smart, App Control, Tunable White 2700K-6500K, Dimmable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø60mm |
| Lumens | 760LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D66xH52mm |
| Specification | CRI>90, 8W, 760LM±5%, Beam 24°, Neptune Air |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories