Neptune Lights
Neptune Lights APEX-C WH COB Round 25W 3K APEX-C
₹3528
₹2117
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Professional 25W recessed downlight from Neptune Lights APEX-C. White finish, 38/60° optics, 3000K Warm White at 3125LM±5%. Dim: 108x100mm. Cut-out: ø100mm. DALI Compatible, Eaglerise Driver, Fixed. Recessed Fixed. Suitable for modern homes, boutiques, and architectural projects.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 25W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38°/60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Compatible |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø100mm |
| Lumens | 3125LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 108x100mm |
| Specification | CRI>90, 25W, 3125LM±5%, Beam 38°/60°, Fixed, Eaglerise Driver, CCT 3500K/4500K on Request |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories