Description
Neptune Lights CAVA (AIR-013) 20W recessed COB downlight in WH. 2000LM, CRI Ra>92+, 3K CCT, 60° beam. Cut-out Ø55mm, body D60x115mm. IP20. Maximum output and colour rendering for gallery lighting, luxury retail, and premium architectural interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø55mm |
| Lumens | 2000LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | COB |
| IP rating | IP 20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D60x115mm |
| Specification | 20W | Ra>92+ | IP 20 | 60° | 2000LM±5% |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories