Neptune Lights
Neptune Lights DOT WH COB Round 5W 3K DOT
₹1151
₹690
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Introducing the Neptune Lights DOT 5W Recessed Downlight with premium White body construction. Provides focused 3000K Warm White lighting at 450LM±5% via 36° beam angle. Size: D42xH37, cut-out: ø35mm. Suited for residential and commercial environments.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 5W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36 |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø35mm |
| Lumens | 450LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D42xH37 |
| Specification | 5W, 36° Beam, CRI>80, 450LM±5%, D42xH37, 220-240V |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories