Neptune Lights
Neptune Lights GLOW-TRIMLESS WH COB Round Trimless with Gun Black Reflector 10W 3K GLOW
₹2354
₹1412
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights GLOW-TRIMLESS 10W recessed downlight combines sleek design with high performance. 3000K Warm White through 36° beam in White, 1000LM±5%. Dim: 72x82mm. Cut-out: ø65mm. Wall Washer, Front Pull-out, Gun Black reflector, DALI Compatible. Recessed Trimless. Great for luxury retail, galleries, and commercial environments.
Specification
| Type | Round Trimless with Gun Black Reflector |
| Wattage/Power | 10W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Compatible, Wall Washer, Front Pull-out |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø65mm |
| Lumens | 1000LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 72x82mm |
| Specification | CRI>90, 10W, 1000LM±5%, Beam 36°, Gun Black Reflector, Trimless, Wall Washer |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories