Neptune Lights
Neptune Lights Module Square Trimless GOLD COB Module Square Trimless 7W 3K Module Square Trimless
₹1982
₹1189
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights Module Square Trimless 7W recessed downlight combines sleek design with high performance. 3000K Warm White output through 38° beam in Gold, delivering 630LM±5%. Dimensions: D71x71xH71. Cut-out: D65. Features: DALI Compatible, Neptune Air Compatible. Product type: Recessed Module Trimless. Great for luxury retail, galleries, and upscale commercial environments.
Specification
| Type | Square Trimless |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GOLD |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Compatible, Neptune Air Compatible |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | D65 |
| Lumens | 630LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D71x71xH71 |
| Specification | CRI>90, 7W, 630LM±5%, Beam 38°, Cutout D65, Trimless |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories