Description
Upgrade your lighting with Neptune Lights MODULE DEEP D65 7W 7W. White finish, 3000K Warm White output, 38° beam angle. COB recessed deep module. Ra>90+. Cut: Ø65mm. 630LM±5%. Compact D70xH72mm design suits residential and commercial spaces alike.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø65mm |
| Lumens | 630LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D70xH72mm |
| Specification | 7W COB Recessed Deep, 38°, Ra>90+, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories