Description
Neptune Lights MODULE DEEP D75 12W 12W: professional-grade Recessed LED in White. 3000K Warm White color temperature at 38° beam. COB recessed deep module. Ra>90+. Cut: Ø75mm. 1080LM±5%. D80xH96mm. Trusted for versatile lighting solutions.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 1080LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D80xH96mm |
| Specification | 12W COB Recessed Deep, 38°, Ra>90+, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories