Neptune Lights
Neptune Lights Module Double BK COB Module Double Rectangle 2x7W 3K Module Double
₹3534
₹2120
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Professional-grade 2x7W recessed COB downlight from Neptune Lights Module Double series. Black finish with 38° optics delivers 3000K Warm White light at 630LM±5%. Dimensions: D141x73xH71. Cut-out: 135x65. Features: DALI Compatible, Neptune Air Compatible. Product type: Recessed Double Module. Suitable for hospitality venues, restaurants, and contemporary offices.
Specification
| Type | Double Rectangle |
| Wattage/Power | 2x7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Compatible, Neptune Air Compatible |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 135x65 |
| Lumens | 630LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D141x73xH71 |
| Specification | CRI>90, 2x7W, 630LM±5%, Beam 38°, Cutout 135x65, Double Module |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories