Neptune Lights
Neptune Lights REGAL WH COB Round 8W 3K REGAL
₹1900
₹1140
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Neptune Lights REGAL delivers 8W of premium recessed lighting in White. Featuring 24° beam angle and 3000K Warm White output at 760LM±5% with CRI >90. Dimensions: D66xH52mm. Cut-out: ø60mm. Features: DALI Compatible, Neptune Air Compatible. Product type: Recessed. Designed for luxury retail, galleries, and upscale commercial environments.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Compatible, Neptune Air Compatible |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø60mm |
| Lumens | 760LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D66xH52mm |
| Specification | CRI>90, 8W, 760LM±5%, Beam 24° |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories