Neptune Lights
Neptune Lights ORA WH COB Round 12W 3K ORA
₹1829
₹1097
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights ORA 12W recessed downlight combines sleek design with high performance. 3000K Warm White through 38° beam in White, 1080LM±5%. Dim: D82xH54. Cut-out: ø72mm. Recessed. Great for hospitality, restaurants, and contemporary offices.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø72mm |
| Lumens | 1080LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D82xH54 |
| Specification | CRI>80, 12W, 1080LM±5%, Beam 38° |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories