Neptune Lights
Neptune Lights PRIME WH SMD Round 12W 3K PRIME
₹840
₹504
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Introducing the Neptune Lights PRIME 12W Recessed Downlight with premium White body construction. Provides focused 3000K Warm White lighting at 1200LM±5% via 110° beam angle. Size: D100xH45mm, cut-out: ø75mm. Suited for residential and commercial environments.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 110 |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø75mm |
| Lumens | 1200LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D100xH45mm |
| Specification | 12W, 110° Beam, CRI>80, 1200LM±5%, D100xH45mm, 220-240V |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories