Neptune Lights
Neptune Lights PRISM WH COB Rectangle 12W 3K PRISM
₹1859
₹1115
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform any setting with the Neptune Lights PRISM 12W Downlight in sophisticated White. Recessed design delivers 3000K Warm White illumination at 1080LM±5% through a 45° beam. Dimensions: D87x87xH65, cut-out: ø73x73mm. Great choice for residential and commercial environments.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 45 |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø73x73mm |
| Lumens | 1080LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D87x87xH65 |
| Specification | 12W, 45° Beam, CRI>80, 1080LM±5%, D87x87xH65, 220-240V |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories