Neptune Lights
Neptune Lights RINGO A BK COB Round 18W 6K RINGO A
₹4879
₹2928
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Neptune Lights RINGO A delivers 18W of premium recessed lighting in Black. Featuring 36° beam angle and 6500K Daylight output at 1620 LM±5% with CRI >90. Dimensions: 115x90mm. Cut-out: ø60mm. Features: DALI Compatible. Product type: Trim Fix. Designed for hospitality venues, restaurants, and contemporary offices.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Compatible |
| Light Color | 6K |
| Cut Hole size | ø60mm |
| Lumens | 1620 LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 115x90mm |
| Specification | CRI>90, 18W, 1620 LM±5%, Beam 36°, Trim Fix |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories