Neptune Lights
Neptune Lights SPY BK COB Rectangle 2x7W 4K SPY
₹4130
₹2478
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate your space with the Neptune Lights SPY 2x7W Recessed Downlight in Black finish. This fixture produces 1260LM±5% of 4000K Natural White light with a 24° beam spread. Measuring D129.5x68.5xH84, cut-out: ø120x55mm. Perfect for residential and commercial spaces.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 2x7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | ø120x55mm |
| Lumens | 1260LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D129.5x68.5xH84 |
| Specification | 2x7W, 24° Beam, CRI>80, 1260LM±5%, D129.5x68.5xH84, 220-240V |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories