Neptune Lights
Neptune Lights VEGA 3W WH COB Round 3W 3K VEGA
₹1923
₹1154
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Professional 3W recessed downlight from Neptune Lights VEGA 3W. White finish, 3° optics, 3000K Warm White at 300LM±5%. Dim: D62xH35mm. Cut-out: ø50mm. Eaglerise Driver. Recessed. Suitable for residential interiors and modern living spaces.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 3° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø50mm |
| Lumens | 300LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D62xH35mm |
| Specification | CRI>90, 3W, 300LM±5%, Beam 3°, Eaglerise Driver |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories