Description
Illuminate your space with the Neptune Lights VETRO-C 15W 15W. Features 3000K Warm White color temperature and 38° beam in a White housing. D82xH79mm. COB Wall Washer recessed. Ra>90+. Cut: Ø75mm. 1500LM. Ideal for modern interior design.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 15W |
| Voltage | 220V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 1500LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D82xH79mm |
| Specification | 15W COB Wall Washer Recessed, Ra>90+ |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Entrance – Workspace: Reception, Corporate Office – RETAIL: Art Galleries, Watch Store |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories