Neptune Lights
Neptune Lights ZOOM WH COB Round 18W 3K ZOOM
₹2567
₹1540
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Neptune Lights ZOOM 18W Recessed Downlight features a sleek White body with Round design. Delivering 1620LM±5% at 38° beam angle for 3000K Warm White illumination. Dimensions: D110xH90, cut-out: ø98mm. Ideal for residential and commercial environments.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38 |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø98mm |
| Lumens | 1620LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D110xH90 |
| Specification | 18W, 38° Beam, CRI>80, 1620LM±5%, D110xH90, 220-240V |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories