CHANGI
CHANGI ELLIPSIS Silver SS Recessed Underwater Round with Silver SS Body 12W 3K CH 2379-4x3W
₹19765
₹13836
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Illuminate pools and water bodies with the CHANGI ELLIPSIS 12W 12W flush-mounted underwater luminaire. Pure stainless steel housing, IP68 rating, Bar 1 pressure resistance, 45° optics, 825 Lm output of 3000K Warm White light. Cut-out φ77mm; DC 24V powered.
Specification
| Type | Round with Silver SS Body |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | DC 24V |
| Body Color | Silver SS |
| Beam angle | 45° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | IP68 Pool Light |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ77mm |
| Lumens | 825 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP68 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ135×78×φ117×φ77×130mm |
| Specification | 12W (4x3W), 825 Lm, 3000K, 45°, IP68, Stainless Steel 316, Silver SS, DC 24V, Bar 1 pressure |
| Industry | RESIDENTIAL, Fitness center, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Bathroom – Fitness center: Stadium, Public Parks, Therapy Zone – Restaurants: Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories