CHANGI
CHANGI TRIGO Silver SN Recessed Underwater Round Diffused with Silver SN Body 0.6W 3K CH 308-0.6W
₹4484
₹3139
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Illuminate pools and water bodies with the CHANGI TRIGO 0.6W flush-mounted underwater luminaire. Pure stainless steel housing, IP68 rating, Bar 1 pressure resistance, 120° optics, 40 Lm output of 3000K Warm White light. Cut-out Φ40mm; DC 12V powered.
Specification
| Type | Round Diffused with Silver SN Body |
| Wattage/Power | 0.6W |
| Voltage | DC 12V |
| Body Color | Silver SN |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | IP68 Pool Light |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Φ40mm |
| Lumens | 40 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP68 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 12×φ45×φ40mm |
| Specification | 0.6W, 40Lm, 3000K, 120°, IP68, Stainless Steel, Silver SN, DC 12V, CRI≥80, Compact diffused |
| Industry | RESIDENTIAL, Fitness center, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch – Fitness center: Therapy Zone – Restaurants: Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories