Description
The GEN DIAMOND 4W Downlight features a sleek Round in Chrome. 3000K Warm White illumination at 24° beam angle suits accent and architectural lighting. Profile: φ68×15mm, ceiling opening: φ55mm. Perfect for feature ceilings, jewellery displays and premium lounges.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 4W |
| Body Color | Chrome |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ55mm |
| Lumens | 400 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ68×15mm |
| Specification | 4W, 400Lm, CRI≥80, 24°, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories