Description
GEN RIKA 2×6W recessed Downlight with Rectangle design in White finish. Delivers 3000K Warm White light at 38° beam angle. Dimensions: 170×85×65mm, cut-out: 150×70mm. Ideal for high-end retail displays and reception areas.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 2×6W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 150×70mm |
| Lumens | 900 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Edison |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 170×85×65mm |
| Specification | 2×6W, 900Lm, CRI≥80, 38°, IP20 |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Hyper Market – Workspace: Corporate Office, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories