LAFIT
LAFIT Charon Stainless Steel+Black Tiltable Round Tiltable Stainless 6W 3K LFIG051
₹8000
₹4800
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Charon LFIG051: a 6W outdoor in-ground light with Stainless Steel with Black finish housing, 3000K Warm White CCT and 17° spread. IP-66 ingress protection; Ø78mm x 125mm. Built-in 25° tiltable head for adjustable beam direction. Perfect for landscape edges, garden borders, and pedestrian pathway illumination. Powered at 230V AC.
Specification
| Type | Round Tiltable Stainless |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Stainless Steel+Black |
| Beam angle | 17° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable 25° |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-66 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø78mm x 125mm |
| Specification | CRI Ra≥80, Tiltable 25° |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Entrance, Porch – Public Spaces: Pathways, Monuments, Botanical Garden |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories